Recenzja filmu

Dziewczęta w czerni (2010)
Jean-Paul Civeyrac
Élise Lhomeau
Léa Tissier

Duch i mrok

W świecie siedemnastoletnich Priscilli i Noemie nie ma  miejsca na umizgi do szkolnych przystojniaków i weekendowe promocje, na rowerowe wycieczki i imprezy do białego rana.
Ciemno wszędzie, głucho wszędzie… W świecie siedemnastoletnich Priscilli i Noemie nie ma  miejsca na umizgi do szkolnych przystojniaków i weekendowe promocje, na rowerowe wycieczki i imprezy do białego rana. Gdy w pierwszej scenie filmu Jean-Paula Civeyraca, przypominająca żywego trupa, zasępiona bohaterka chwyta za nóż do tapet, wiemy bardzo dobrze, że nie myśli o przedekorowaniu pokoju.
 
Noemie i Priscilla nie spluwają frazesami o subkulturze emo, której są przedstawicielkami. W ogóle mówią niewiele. Po prostu idą na całość. Nie słuchają metalcore’u, emocore’u i żadnego innego core’u, ale Schumanna i Brahmsa. Przytulają się, czytają Kleista i zaglądają w swoje zwierciadła duszy. Nie noszą ukośnych grzywek, jednak sztukę makijażu opanowały do perfekcji. Wiedzą, że wszechświat składa się z ludzi smutnych i nudnych jak one same,  odróżnia je od nich tylko samoświadomość. I z tego przeświadczenia rodzi się poczucie głębokiej krzywdy.

W doskonałej rzeczywistości dziewczyny byłyby bohaterkami filmu Gusa Van Santa. Z ich żałosnej, toczącej się do rytmu kapiącego deszczu egzystencji, reżyser wyciągnąłby istotę młodzieńczego weltschmerzu. Francuz Civeyrac, który zaczął od konkursu w Cannes, a potem spuścił nieco z tonu, nie jest tak wytrawnym artystą. W jego filmie brakuje zewnętrznej perspektywy, postaci, reprezentującej światopoglądową opozycję dla bohaterek i jednocześnie nie lekceważonej przez scenarzystę.

Wspomniany Kleist, który popełnił samobójstwo przytłoczony Kantowską ideą niepoznawalności prawdy, udzielił dziewczynom wskazówki, z której niestety nie skorzystały. Zadał pytanie, które przechwycili chyba wszyscy, od internetowych aforystów po producentów walentynkowej konfekcji: Czy nie przyszło ci kiedyś na myśl, że na tym drugim brzegu inni także na ciebie patrzą i sądzą, że to ty masz więcej szczęścia? Say "cheese"!
1 10 6
Dziennikarz filmowy, redaktor naczelny portalu Filmweb.pl. Absolwent filmoznawstwa UAM, zwycięzca Konkursu im. Krzysztofa Mętraka (2008), laureat dwóch nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej... przejdź do profilu
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones